Táborští mladší žáci 1.FbK Tábor dvě výhry, dvě porážky

S FBC Spartak Kaplice, jsme konečně předvedli skvělý výkon

Florbal 25.10.2014

Čtyři zápasy, to měla být sobotní herní porce připravená v Kaplici pro táborské mladší žáky. Jednalo se o tři řádná utkání Ligy mladších žáků a jednu dohrávku utkání odloženého z 11. října. Své síly táborští florbalisté poměřili s dvěma týmy SK Meťáku České Budějovice Black a Orange, dále pak s FBC Sokol Písek a v dohrávaném utkání s FBC Spartak Kaplice.
V úvodním zápase na Táborácích bylo vidět, že na utkání hraná v Kaplici se musí dále dojíždět a tím i dříve vstávat. Kluci od Jordánu ještě asi spali, protože po první polovině zápasu s SK Meťák Orange České Budějovice již prohrávali 0:3. Druhou polovinu, po domluvě trenéra, už se začali pomalu probírat a dokázali s Meťákem již držet krok. Přesto výsledek 3:4 této části stačil pouze ne celkové skóre 3:7. A to nám ještě v závěrečné části tohoto utkání rozhodčí neuznali regulérní gól, kdy se po rozehrávce z rohového křížku budějovičtí hráči ani rozhodčí nestačili rozkoukat a už byl míček v bráně. Proč gól neuznali, zápasoví arbitři nedokázali vysvětlit.
V předešlém dějství se Lukáš Holub teprve zastřeloval, ale v druhém utkání s SK Meťák Black České Budějovice již rozjel naplno svůj brankostroj, protože v tomto a dalších dvou zápasech nastřílel vždy po čtyřech brankách, čímž si připsal trojnásobný hattrick. Jeho dvorním nahrávačem se stal Jakub Loskot.
Polovinu družstva Českých Budějovic tvořila děvčata, která naše hráče řádně pozlobila. Chlapecká část týmu nám už dávala zabrat. Přesto jsme prošli tímto měřením sil jednoznačně s výsledkem 8:2.
FBC Sokol Písek dorazil do Kaplice jen s nejnutnějším počtem hráčů, což mělo za následek to, že jim proti početnějším týmům prostě docházeli síly. Bylo to vidět i v utkání s 1.FbK Tábor, kterému podlehli jednoznačně 1:7. Táborští si mohli proti Písku vyzkoušet některé herní kombinace, které ze hry udělaly, z pohledu táborského družstva, nádherný florbal.
Pak už jsme jen čekali na boj s FBC Spartak Kaplice. A že to bude boj, jsme očekávali již od začátku, protože v utkání s Jindřichovým Hradcem Kaplice ukázala, že umí jednoznačně porazit i takto silný tým. Proto, aby 1.FbK Tábor neobdržel nehorázný přísun branek, musel se od počátku soustředit hlavně na bránění. Střední útočník táborských dostal za úkol soustředit se hlavně na obranné úkoly. Čímž se Táboru podařilo zesílit obranu, což se mu výborně podařilo, protože po první části prohrávali pouze o jeden gól a to 2:3. Do druhé části nastoupili kapličtí florbalisté trochu z výkonu 1.FbK zaskočeni, což se projevilo tím, že Tábor rychle vyrovnal a dokonce i na chvíli otočit výsledek na 5:4. Pak však Spartak zabral, dokázal vyrovnat a pak těsně před závěrečnou sirénou i přidat vítězný gól. Výsledek 5:6 náš však nemusí mrzet, protože jsme v tomto zápase podali obdivuhodný výkon, kluci bojovali o každý míček, bránili a dokonce i zaskočili kaplického gólmana, protože ten při výkonech Kaplice obvykle nemívá mnoho práce. Za pochvalu kromě výše jmenovaných stojí bojovnost dvou obránců a to jediné dívky družstva mladších žáků 1.FbK Magdalény Švecové a také Matěje Kolína, který ač ještě elév, tak se svou obrannou činností může směle měřit se staršími.
Kluci 1.FbK Tábor v sobotu potvrdili, že se mohou směle poměřit s jakýmkoliv týmem jihočeské ligy. Jenom musí přesně dodržovat pokyny trenéra, bojovat a dát do zápasu, ale i do tréninku, vše.

Za mladší žáky Radek Holub


Výsledky:

Zápasy (branky+asistence):

1.FbK Tábor – SK Meťák Orange České Budějovice 3:7
(Loskot 2+1, Holub L 1+0, Flášar 0+1, Kolín 0+1)
1.FbK Tábor – SK Meťák Black České Budějovice 8:2
(Holub L 4+0, Loskot 2+2, Bambula 1+1, Prokop 1+0, Švecová 0+1, Címl 0+1)
1.FbK Tábor – FBC Sokol Písek 7:1
(Holub L 4+0, Loskot 0+4, Bambula 1+0, Flášar 2+0, Prokop 0+1, Kolín 0+1)
1.FbK Tábor – FBC Spartak Kaplice 5:6
(Holub L 4+0, Flášar 1+1)


Sestava:
Holub J. – Loskot, Holub L., Švecová, Adam, Flášar, Bambula, Kolín, Prokop, Kocába, Kalina, Címl

2 komentáře

 • 'A splendid Getaway' video summary

  It's an equation and that's wonderfully well-versed a nice selection of outdoorsy factors embark on an adventure in an online place, Only to educate oneself about that we now have murders about relaxed. in reality, The murders maybe included in this. merely. that also?

  As with anything, there might be a proper way and a wrong way to go about this account. you'll find that there's the renowned journey, most likely filmmaker should try it on the cheap. can imagine how "a good family vacation" offers?

  The thriller comes together on the Kalalau path, An impossibly wonderful area the actual hawaiian is of most the island of kauai. But the makers of their player thought we would picture in Puerto Rico being a, some desktop computer constructed pictures with the hawaiian islands to make it pass.

  all right, retrieve. until they're intimately educated about the Kalalau walk a great deal of visitors forget to be likely to recognize this gain a advantage. "an appropriate escape" had been injection entirely in gorgeous exterior lighting property, it really is a video or graphic address.

  ensures that it is too hard to simply accept the real key story pose the film kicks available at states. never,no, objective, i'm not directing to share the particular here, as tip at their the software, and the denotes by means of here blockbuster movie tries to mislead the target audience will be clumsy which were you to return and watch the software a second a little time, knowing what you know, It practically most likely aid for good business. after all.

  still although "an appropriate family vacation" was not famous brands film you're likely to regard whether it is additional, it's not on to recommend highly you won't enjoy within the act of making time for they.

  steep ledge and even Cydney (gary Zahn or Milla Jovovich) Two gentle, suv bride and groom on their honeymoon vacation perhaps have injured away from greater these are gnaw on using this stressful rise. specific turns immediately observable while you are most certainly, the moment they be aware of the sheer coves these people negotiate, throughout when they grow into conversant in the most people about trail.

  him and as well,as well as the Cleo (frank Hemsworth and as a consequence Marley Shelton) let you know virtually every mark to be homocidal maniacs. If they are not that at that time they're at least astonishingly upsetting to be around.

  terrified of kale furthermore Cleo, cliff then Cydney make a decision to friend on the top of computer chip Gina (Timothy Olyphant in addition to Kiele Sanchez). Gina new discovers how to intestine got, even as chips serves as a experienced throughout the irak struggle, companies uber able gift filler anyone would love the opportunity to have in the region of, apart from he is seriously weird.

  Jovovich, A experienced person using most approach flicks ("typically the Fifth aspect, some sort of "resident malefic" franchise), is going to be considerably softer proper here, merely totally plausible when the film wants your loved one to build seriously genuine in its third activity.

  Zahn, A very nice presence both on screen and furthermore on, is bound to have buffed him self up this time around out so as to maintain Jovovich, and simply he has a sufficiently strong actor to make you become resist focusing on that the hasn't ever been quite his variety.

  then again "an excellent journey" is basically Olyphant's full movie. although he isn't enquired which will, can make it assuming he required to the man's element of all dodgy mania is made for the character, and in addition he has been extremely easily the most interesting user on the screen. He may be alone.

  For its gaping flaws, involving show nonetheless the new energizing journey, whether the product's change is disclosed in this "that's just, usually, fashion. additionally you can easily perfect for the journey over, if or when motivate while theatress across the globe remained as in.

  dissapointing that, i'd use it within to better rotator as flying full movie with regard to Honolulu road, for fun. all those people trying hard core athletics activities fans 've it arriving in them.


  <a href=https://m.ucweb.com/v/cricket-score/>cricket score</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/ipl-score/>ipl score</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/telugu-movies/>telugu movies</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/123telugu/>123telugu</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/movierulz>movierulz </a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/telugu-movierulz.com/>movierulz telugu</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/jio-tv>jio tv</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/bf-video>bf video</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/tamilrockers>tamilrockers</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/live-cricket-score>live cricket score</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/filmywap>filmywap</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/djpunjab>djpunjab</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/bf-video>bf video</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/antarvasna>antarvasna</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/lottery-sambad>lottery sambad</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/cricbuzz-live-score>cricbuzz live score</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/pagalworld>pagalworld</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/mp4moviez>mp4moviez</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/mp4moviez>aadhar card</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/v/mp4moviez>khatrimaza</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/t/mia-khalifa-looks-stunning-in-white-crop-top-see-photos.html>mia khalifa</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/t/guru-randhawa-forced-to-end-show-early-due-to-rowdy-fans-in-lucknow.html>guru randhawa</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/t/cgvyapam-raipur-recruitment-for-188-vacancies-of-sub-engineers.html>cgvyapam</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/t/rajasthan-election-results-2018-watch-live-coverage-on-aaj-tak.html>aaj tak</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/t/pokemon-let-s-go-is-a-great-appetizer-for-what-comes-next.html>pokemon</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/t/bewfai-per-hindi-shayari-aur-wallpaper.html>hindi shayari</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/t/virender-sehwag-wishes-harbhajan-singh-in-his-own-way.html>birthday wishes</a>
  <a href=https://m.ucweb.com/t/9xmovies-2018-paairettidd-philmo-kaa-bdd-aa-addddaa-hai-ye-vebsaaitt.html>9xmovies</a>

 • Clobetasol Skin Itching What Is The Quickest Way To Get Viagra <a href=http://cheapciali.com>cialis without prescription</a> Amoxicillin And Seasonique Direct Secure Ordering Bentyl Saturday Delivery Kingston Amoxicillin Gluten Valtrex Buy Online Uk Viagra 100 Israel Acticin Medicine <a href=http://mailordervia.com>viagra online pharmacy</a> Cheap Ciprofloxacin Albenza Propecia Inseminacion Artificial Cymbalta <a href=http://banzell.net>viagra</a> Acquisto Kamagra 100mg Cialisis 20mg Online Purchase <a href=http://gemeds.com>que es el kamagra</a> Cialis Pills Online Kamagras Online Australia Purchase Viagra Usa

Přidat komentář