Historie klubu

1.FbK Tábor oficiálně vznikl v srpnu 2000. Od stejného roku je rovněž členem České Florbalové unie.

Oddíl vznikl sloučením s FbK Farmáři Radimovice, který sloučením zanikl. Zakladateli 1.FbK Tábor jsou Blažek Petr, Mareš Josef a zesnulý Široký Ivo. Radimovický oddíl měl družstvo mužů a FbK Farmáři Radimovicemladších žáků a je jedním z oddílů, které byly u zrodu Jihočeské florbalové unie jako organizační jednotky ČFbU (Česká florbalová unie). Za průkopníka florbalu na okrese Tábor lze směle označit Petra Blažka (to není samochvála nebo vychloubání – to je prostě fakt), který byl iniciátorem prvních krůčků v podobě „vesnické ligy amatérského florbalu“, která dala základ vzniku menších okresních mužstev amatérů (Byfík SPŠS Tábor, Prasata Tábor, Rakeťáci Bechyně, Farmáři Radimovice). Po odehrané sezóně „vesnické ligy“ následoval přechod do soutěží vznikající Jihočeské florbalové unie u jejíhož vzniku v roce 1998 byl rovněž Petr Blažek tentokrát společně s třeboňským Josefem Pindrochem (Třeboň v té době hrála celostátní 1.florbalovou ligu) a kaplickýmFbK Hurikán RadimoviceMichalem Kolářem (Kaplice v té době hraje 3. celostátní ligu). Region jižních Čech je zpočátku kvůli malému počtu mužstev rozšířen i za hranice jihočeského kraje (Jihlava, Benešov, Příbram). První zápasy v regionální soutěži hraje tedy mužstvo mužů jako FbK Farmáři Radimovice. Družstvo mladších žáků FbK Hurikán Radimovice se v této „zahajovací“ sezóně probojovalo z prvního místa v regionální soutěži na první Mistrovství republiky mladších žáků ve florbale, které se konal v Praze.

Do sezóny 2000/2001 je však přihlášen již sloučený nově vzniknuvší oddíl 1.FbK Hurikán Tábor1.FbK Tábor, který přihlašuje družstva mladších a starších žáků a mužů. V následující sezóně již rozšiřuje družstva o juniory, kteří se v premiérovém vystoupení probojují do celostátní 2.ligy juniorů.

Mladší žáci reprezentují velice dobře na všech Mistrovstvích ČR mladších žáků (třídenní turnaj), MČRMŽkam se probojovávají z nejvyšší regionální soutěže. Jako mladší žáci 1.FbK Tábor reprezentují postupně v roce 2001 v Kopřivnici, v roce 2002 ve Dvoře Králové a v roce 2003 v Liberci. Na poslední MČR mladších žáků v roce 2004 v Pelhřimově se mladší žáci poprvé nekvalifikují. Mladší žáky vedou od sezóny 2002/2003 trenéři Adam Zbyněk a Blažek Petr.

V roce 2003 se prvně na MČR starších žáků konané ve Žďáru nad Sázavou probojovalo družstvo 1.FbK Tábor – st.žáci. V roce 2004 družstvo starších žáků reprezentuje na MČR v Blansku a v roce 2005 na MČR v Opavě. Od roku 2003/2004 se ujímá vedení družstva starších žáků Josef Mareš.

V sezóně 2003/2004 sestupuje družstvo mužů do Vítěz Jihočeského přeboru 2004/2005nejnižší regionální soutěže – Jihočeského florbalového přeboru. Do sezóny 2004/2005 vstupuje mužstvo s novým trenérem – Petrem Blažkem a zároveň posiluje o hráče ze zanikajícího Senators SPŠS Tábor, v podstatě se vrací hráči, kteří do Senators přestoupili na počátku vzniku 1.FbK Tábor. V této sezóně vcelku suverénně vítězí a postupuje zpět do nejvyšší regionální soutěže mužů – Jihočeské ligy.V sezóně 2005/2006 tedy již pátou sezónu nasazuje 1.FbK Tábor družstva mužů, juniorů, starších a mladších žáků do soutěží České Florbalové unie. Na začátku sezóny 2005/2006 se družstvo mužů účastní Poháru České florbalové unie, kde se probojovalo ze základního kola až do druhého kola, kde mu postup uniká v rozhodujícím zápase.

Do sezóny 2006/2007 stavíme navíc juniorské „Béčko“ a pro velký zájem začínáme pracovat s nejmladšími hráči – elévy, což jsou hráči od 7 do 9 let. Pro družstva mužů a juniorů to byla sezóna zkušeností, celostátní soutěže se odehrávají na úplně jiné výkonnostní úrovni. Ze začátku sezóny se zdálo, že lépe se s tím vyrovnávají junioři, kteří si vedli velice dobře a zvláště po porážce FBK Sokol Mladá Boleslav, který zaznamenal pouze dvě porážky v sezóně to vypadalo s juniory Tábora velice nadějně. Na druhé straně muži vstoupili do sezóny sérií porážek, kdy mužstvu nevycházely závěrečné 3.třetiny a na výsledcích se podepsalo až příliš mnoho zbytečných trestných minut. Muži se dokázali vzepřít nepříjemnému vývoji, kdy je dokázal zřejmě „nakopnout“ asi nejlepší zápas sezóny s havlíčkobrodskými Draky, který sice neměl vítěze, ale 1.FbK dokázal otočit zápas „srdcařskými“ výkony celého mužstva. Druhou vzpruhou byla porážka do té doby neporazitelného lídra soutěže Sokolu Pardubice, který prohrál s 1.FbK Tábor i druhý zápas. Junioři naopak začínají ztrácet. V závěru sezóny si muži 1.FbK svým výkonem vybojovali místo v 2.lize mužů i pro následující ročník. Junioři však sestupují a vracejí se zpět do nejvyšší regionální soutěže. Nutno podotknout, že obě soutěže byly nesmírně vyrovnané a v soutěži mužů se rozhodovalo o sestupujících až posledními zápasy.

V regionálních soutěžích bojovaly o body družstva juniorského „Béčka“, starších žáků a mladších žáků. Junioři B se umístili na krásném 3. místě – postup tak měli na dosah. Jejich výkon příjemně překvapil, i když v závěru sezóny nebyl již tak přesvědčivý. Pokud jde o umístění dopadli ze všech družstev 1.FbK Tábor nejlépe.

Starší žáci předváděli velice slušné výkony v boji o postup na Mistrovství ČR starších žáků. Celou sezónu drželi druhou – postupovou příčku, v posledních dvou zápasech jim nakonec chyběl jediný gól k tomu aby druhou příčku uhájili před dotahujícím se Spartakem Pelhřimov, ale nestalo se a tak byli odsouzeni k boji o 5. místo, které po vítězných soubojích s FBC Spartak Kaplice nakonec také vybojovali.

Posledním želízkem v regionálních ligových soutěží bylo družstvo mladších žáků. Mladý tým šel sice od porážky k porážce, ale v závěru sezóny dokázal vybojovat i dvě vítězství, která by mohla znamenat obrat a snad i zúročení trpělivé trenérské práce v dalších sezónách.

Oproti předešlým postupovým úspěchům se může zdát sezóna 2006/2007 téměř propadákem. Není to ale pravda. Dokázali jsme v mužské kategorii udržet 2.ligu a to lze považovat za obrovský úspěch vzhledem k vyrovnanosti zápasů.

Velký důraz klademe na práci s mládeží. V roce 2007 jsme poprvé otevřeli, jako první, družstvo elévů a přípravky pro hráče od 7 let. Ve spolupráci se ZŠ Mikuláše z Husi jsme se snažili otevřít první sportovní třídu se zaměřením na florbal, bohužel se ročník nepodařilo naplnit a tak tato aktivita zůstává otevřenou pro příští roky.

V sezóně 2007/2008 jsme rovněž zahájili zajímavou spolupráci se školou Bernarda Bolzana v Táboře – jedná se o zájmový kroužek mladých florbalistů.

Problémy se kterými se léta potýkáme jsou především prostory pro tréninky a konání ligových zápasů. Jednou větou v Táboře chybí vyhovující sportovní hala. Celý klub byl doposud znevýhodňován tím, že musel domácí zápasy pořádat mimo město Tábor.

V sezóně 2007/2008 tuto nevýhodu změnila nová hala na Spartaku Sezimovo Ústí. Problém haly v Táboře ale do budoucna nevyřeší.

V sezóně 2007/2008 se stáváme největším florbalovým oddílem na jihu Čech. Pokrýváme nejširší spektrum věkových kategorií:

  • Muži A – 2.celostátní liga mužů

regionální soutěže:

  • Ženy, Muži B, Junioři, Dorostenci, Starší žáci, Mladší žáci, Elévové

Tuto zatím poslední sezónu lze opět hodnotit kladně. Mužské A družstvo obsadilo 4.místo ve 2.lize mužů a splnilo tak cíl pro tuto sezónu. Junioři postupují a po roce se opět vrací do 2.ligy juniorů (2.nejvyšší soutěž juniorů). V závěru sezóny se zlepšují i dorostenci a postupují tak do 1.ligy dorostenců (nejvyšší soutěž dorostenců). Starší a mladší žáci si drží svůj průměr, ale je vidět herní posun. Velkou radost udělali elévové, když vyhráli poslední ligový turnaj. Ženy ve své první sezóně také vyloženě nezklamaly. Poslední výkony jsou příslibem do sezóny nadcházející.

V sezóně 2008/2009 se opět rozrůstáme, tentokrát o družstvo nejmenších – družstvo přípravky, které se jako nové zapojí do ligových soutěží.

Jako oddíl jsme jeden z největších v regionu jižních Čech. Pokud jde o věkové spektrum, pokrýváme nyní kompletní věkové kategorie a to zatím jako jediný klub na jihu Čech!

Družstva v celostátních soutěžích:

  • 2.liga mužů
  • 2.liga juniorů
  • 1.liga dorostenců

Stejné celostátní i regionální soutěže obsazujeme i v sezóně 2009/2010.

Partneři

    


Internetové obchody